5-7-10 tysięcy kroków dziennie (albo tyle ile chcesz) - jak to zrobić? Część I

Wyobraź sobie sytuację następującą: dzwoni budzik, wstajesz, ogarniasz się, jedziesz do pracy, 8 godzin przy biurku, powrót do domu, obowiązki rodzinne, sen. Pewnie znasz ten scenariusz z własnego życia. Które z tych czynności wykonujesz na siedząco?

 

Coraz więcej ludzi prowadzi siedzący tryb życia, stając się bardziej „homo sedens” niż Homo sapiens. Niestety konsekwencje zdrowotne są negatywne i wielopłaszczyznowe. Można wśród nich wymienić: cukrzycę, problemy z kręgosłupem, nadwagę, nadciśnienie i wiele innych.

 

Dlatego też czas na „powstanie” i zmianę trybu życia. Zebraliśmy kilka podpowiedzi, jak zacząć przygodę z regularną aktywnością fizyczną. Przeczytaj, a potem rusz się dla zdrowia!

 

Zacznij od najprostszego.

 

Czy domowy kanapowiec ma szansę na przebiegnięcie dystansu maratońskiego? Ma, ale nie od razu. Warto i trzeba zacząć od czynności prostych, takich:

  • na które regularnie będziesz znajdować czas,
  • które nie będą wiązały się z koniecznością inwestycji w sprzęt,
  • przy których nie będziesz szukać wymówek typu „za trudne” czy „zbyt czasochłonne”.

O czym mowa? O codziennym wykonywaniu określonej liczby… kroków! Właśnie tak! Niech ten pierwszy, najważniejszy krok do zdrowia będzie prosty i mierzalny.

 

Jak zliczać codzienną liczbę kroków?

 

Możliwości są spore i powszechnie dostępne - od smartwatchy i smartbandów z wbudowanym krokomierzem po aplikacje na telefon komórkowy. 

 

Dodatkowym atutem urządzeń i aplikacji są wirtualne wyzwania i rywalizacje, zachęcające do regularnego kroczenia. 

 

Jak wyznaczyć cel?

 

Wbrew pozorom to bardzo proste. 

  • Przez pierwsze siedem dni pomiarów sprawdź, jaka jest Twoja średnia dzienna liczba kroków.
  • Wyznacz cel na kolejne 7 dni, dodając do średniej 1000-2000 kroków więcej. Tak ustalona dzienna liczba kroków będzie celem osiągalnym, a jednocześnie zmotywuje Cię do dodatkowego kilometra spaceru dziennie.
  • Jeśli uda się osiągnąć cel w każdym dniu, w kolejnym tygodniu możesz (chociaż nie musisz), znów dodać 1000-2000 kroków.
  • Pamiętaj, że istotne znaczenie ma regularność, a nie jednorazowy „wyczyn” i tydzień „nic nierobienia”.

 

Ile kroków stawiamy, spacerując i biegając?

 

Wszystko zależy od techniki poruszania się oraz długości kroku. Można jednak przyjąć, że:

  • 1 km spaceru to ok. 1500 kroków,
  • 1 km bardzo wolnego biegu (slow jogging) to ok. 1800 kroków,
  • 1 km szybkiego biegu to ok. 1000 kroków (lub mniej).

 

Kroki dla zdrowia - ile warto robić kroków dziennie?

 

Są różne zdania na ten temat. Niegdyś [powszechny był pogląd, że aby utrzymać dobre zdrowie, należy pokonywać minimum 10 tysięcy kroków dziennie. 

 

Niedawno ogłoszono, że wystarczy 7, a według niektórych nawet 5,5 tysięcy kroków, aby obniżyć ryzyko śmiertelności z przyczyn sercowo - naczyniowych.

 

Warto jednak pamiętać, że ruchu potrzebuje nie tylko nasze serce i naczynia krwionośne, ale również pozostałe narządy. A spacery, pokonywanie pieszo chociaż kawałka drogi z pracy czy do pracy będą bardziej pomagać naszemu zdrowiu, niż szkodzić.

Dlatego też nie zwlekaj, nie czekaj na Nowy Rok, nowy miesiąc, poniedziałek czy inny „super moment”. Najlepszy moment na wstanie z kanapy jest dziś, teraz! Powodzenia!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Product added to wishlist
Product added to compare.